please wait, site is loading

HORN BLOGER

НАШІ ГРОШІ – Що НКРЕКП розслідує відносно Ахметова та інших гравців ринку електричної енергіїГалина Верцімаха, керівник напрямку адвокатування комунікаційної платформи «Ліга антитрасту»

Об этом сообщает Коготь 2.0НКРЕКП виявило ознаки змови на ринку електроенергії між виробниками та трейдерами. Антимонопольний комітет поки мовчить.


Під підозру потрапили компанії «ДТЕК Дніпроенерго», «ДТЕК Західенерго», «ДТЕК Східенерго», «Укргідроенерго», «Ютіліті Трейдинг», «Нова-Енергетична-Компанія», «Центренерго», «Синтез Ойл» та «Юнайтед Енерджі». Постанови про початок розслідування щодо зазначених компаній регулятор затвердив 10 березня.


За три місяці НКРЕКП має завершити розслідування. Компаніям загрожує покарання у вигляді штрафів. Крім цього, за умови підтвердження факту домовленостей між компаніями, НКРЕКП може направити матеріали до АМКУ, і відомству таки доведеться на них реагувати.


Так, за результатами моніторингу НКРЕКП та даними Оператора ринку в діях компаній вбачаються ознаки маніпулювання на ринках добу наперед та внутрішньодобовому ринку протягом грудня 2020 року.


Такі маніпуляції могли призвести як до того, що ціна електрики для бізнесу була штучно завищеною, так і до зменшення дохідності державних енергетичних компаній за рахунок збільшення прибутку приватних.


Державна «Укргідроенерго», «Ютіліті Трейдинг» (бенефіціар Золотар Андрій Анатолійович) та «Нова-Енергетична-Компанія» (бенефіціар Притика Олександр Якович) 15 грудня 2020 року нетипово зменшили обсяг купівлі/продажу електричної енергії на ринку на добу наперед (РДН) із одночасним збільшенням обсягів заявок на купівлю/продаж внутрішньодобовому ринку (ВДР).


Державна «Центренерго», яка за даними журналістів на той момент контролювалася олігархом Ігорем Коломойським, «Синтез Ойл» та «Юнайтед Енерджі», які також ЗМІ пов’язують з Коломойським 11 грудня 2020 року значно збільшили обсяг заявок на купівлю/продаж електричної енергії із одночасним зменшенням в заявках ціни купівлі/продажу на ринках електричної енергії.


«ДТЕК Дніпроенерго», «ДТЕК Західенерго» та «ДТЕК Східенерго», які належать олігарху Рінату Ахметову, 11 грудня 2020 року збільшили обсяги заявок та зменшили ціну заявки на ринку на добу наперед.


«Такі дії не є типовими та ми, як і регулятор, не побачили якихось об’єктивних ринкових факторів, що могли б пояснити таку поведінку гравців. Це може пояснюватися наявністю попередніх домовленостей між компаніями (узгодженими діями), використанням інсайдерської інформації та маніпуляціями на ринку», – вказано в рішенні НКРЕКП.


Окремі експерти та засоби масової інформації вже не раз сигналізували про подібні ринкові аномалії. Якщо пояснити простою мовою відбувається наступне:


  • пов’язані з двома зазначеними олігархами компанії здебільшого пропонують до продажу значні обсяги електрики, що навіть не відповідають їх технічним можливостям виробництва (продаж «повітря»), покриваючи таким чином весь наявний на ринку в цей момент попит;
  • інші компанії (здебільшого державні) через це не можуть продати реально вироблену ними електроенергію, бо попит вже покритий;
  • з обсягом непроданої електроенергії ці компанії вимушені «випадати» на балансуючий «ринок покарання», на якому ціна значно менша. А на ньому «продавці повітря» викуповують реальну електрику з дисконтом та перепродають її за вищою вартістю.


В результаті державні компанії втрачають кошти, продаючи ресурс дешевше, а приватні отримують надприбутки.


Результати розслідування порушень мають показати реальні причини таких нетипових для ринку дій, в тому числі підтвердити або спростувати висловлену нами, окремими експертами та журналістами версію.


За результатом розслідування регулятор може, зокрема:


  • ініціювати проведення позапланової перевірки компаній-порушників, за результатом якої накласти штрафи, максимум до 1 700 000 грн ;
  • ініціювати внесення зміни до законодавства для комплексного вирішення проблеми (законопроєкт народної депутатки Л. Буймістер про доброчесність, прозорість та запобігання спотворенню конкуренції на оптових ринках вже зареєстрований за № 4503, але про нього розкажемо пізніше);
  • у разі встановлення ознак змови або зловживання монопольним становищем звернутись до Антимонопольного комітету;
  • за наявності ознак злочину – до правоохоронних органів.


АМКУ ж, на відміну від регулятора, може діяти жорсткіше: починаючи від мільярдних штрафів та примусового поділу, завершуючи подальшим відшкодуванням на користь державних компаній з приватників спричиненої шкоди у подвійному розмірі.


Довідково


Україна, як Договірна сторона Енергетичного Співтовариства, зобов’язалась імплементувати Регламент № 1227/2011 щодо цілісності та прозорості оптового енергетичного ринку (Remit). Що має забезпечити дієву систему моніторингу діяльності учасників ринку електричної енергії, визначити вимоги та правила щодо заборони, виявлення та подолання зловживань на оптовому енергетичному ринку.


Галина Верцімаха, вперше опубліковано у «Бізнес. Цензор»


Джерело статті: “https://nashigroshi.org/2021/03/13/shcho-nkrekp-rozsliduie-vidnosno-akhmetova-ta-inshykh-hravtsiv-rynku-elektrychnoi-enerhii/”