please wait, site is loading

HORN BLOGER

НАШІ ГРОШІ – НКРЕКП може оштрафувати компанії групи ДТЕК на 5,1 млн. грн за дефіцит вугілля на ТЕСЦе буде додатковим доказом для АМКУ, якщо відомство таки вирішить провести своє розслідування, повідомила «Ліга антитрасту».

Об этом сообщает МАРКЕТИНГ МИКС


На початку лютого 2021 рок НКРЕКП провела позапланову невиїзну перевірку п’яти компаній-виробників теплової генерації. Підставою було звернення НЕК «Укренерго» щодо незабезпечення тепловими електростанціями (ТЕС) гарантованих запасів вугілля та неналежний технічний стан обладнання, що загрожує виникненням загальносистемної аварії.


За результатами перевірки регулятором складені акти, які свідчать про порушення кожною з компаній вимог законодавства. А саме: не забезпечення протягом грудня 2020 – січня 2021 років наявності на складах своїх ТЕС необхідних резервів вугілля і не повідомлення про факти та обставини, що можуть спричинити загрозу для безпеки постачання електричної енергії.


Такі порушення призвели до відключення в аварійні ремонти низки теплових блоків, здебільшого групи ДТЕК, що на фоні зменшення обсягу виробництва атомної генерації через зміщення ремонтної програми створило в країні енергетичну кризу. В підсумку, Україна вимушена була імпортувати електрику з держави-агресорки задля того аби не допустити віялових відключень.


170 тис грн штрафу НКРЕКП вже наклало на ПАТ «Центренерго». При чому із запланованих 850 тис. грн товариство отримало вп’ятеро меншу суму. «Штрафну знижку» «Центренерго» отримало за те, що на відміну від інших виробників замінило дефіцитне вугілля на дорожчий природний газ, щоб виконати команди диспетчера щодо збільшення виробництва електрики.


Так, протягом листопада-грудня 2020 року «Центренерго» збільшило обсяг виробленої електроенергії на 29% та 56% від прогнозованих обсягів. При цьому, що протягом грудня 2020 – січня 2021 років фактичний обсяг поставок вугілля на ТЕС товариства був на 32% меншим від законтрактованого, а фактичні витрати, навпаки, на 6,7% перевищували поставки.


Протягом листопада-грудня 2020 року недопоставили вугілля на товариство державні шахти. Через це «Центренерго» було вимушено укласти контракти з ТОВ «Д. Трейдінг» та «Veb Boks Solutions», які в подальшому також не виконали в повному обсязі свої договірні зобов’язання щодо постачання вугілля.


На відміну від «Центренерго», яке отримує вугілля з державних шахт, «ДТЕК Дніпроенерго», «ДТЕК Західенерго» та «ДТЕК Східенерго» купують його у компаній зі своєї ж групи. Тобто дефіцит вугілля на ТЕС групи «ДТЕК» створили пов’язані з ними видобувні компаній.


Так, протягом грудня 2020 – січня 2021 років фактичний обсяг поставок вугілля був менше законтрактованого на 27% для «ДТЕК Західенерго» та на 67% для «ДТЕК Дніпроенерго».


По «ДТЕК Східенерго» регулятор не зазначив на скільки менше законтрактованого обсягу було поставлено. Крім того, на відміну від інших компаній групи, постачальником вугілля для товариства було не «ДТЕК Трейдінг», а ТОВ «Луганська ТЕС» та ТОВ «Курахівська ТЕС».


Також НКРЕКП встановила відхилення між даними щодо фактичних витрат вугілля для виробництва електроенергії. «ДТЕК Дніпроенерго», «Центренерго», «Донбасенерго», «ДТЕК Західенерго» та «ДТЕК Східенерго» повідомили регулятору одні цифри, а в офіційній звітності подали інші. Встановити причини такої розбіжності НКРЕКП планує під час проведення наступних перевірок.


Щодо виведення енергоблоків у позапланові аварійні ремонти НКРЕКП лише констатувала такі факти без визначення причин. Крім того регулятор зазначив, що інформація «ДТЕК Дніпроенерго», «Центренерго» та «ДТЕК Західенерго» з одного боку та «Укренерго» з іншого про виведені протягом грудня 2020 – січня 2021 року у ремонт блоки ТЕС не співпадає. Причини розбіжностей НКРЕКП також планує встановити під час наступних перевірок.


НКРЕКП планує розгляд питання про накладення штрафів на своєму засіданні 10 березня. Який саме розмір штрафу буде накладено та які обставини при цьому врахує НКРЕКП, побачимо згодом.


«Максимальний штраф, який може накласти регулятор – 1,7 млн.грн. на одного суб’єкта. Зрозуміло, що для групи «ДТЕК», власником якої є найвпливовіший олігарх країни Р. Ахметов, це копійки. Проте, важливо в даному випадку інше. Якщо НКРЕКП таки визнає, що винним у дефіциті вугілля на «дтеківських» ТЕС був сам «ДТЕК», – це буде важливим доказом у розслідуванні Антимонопольного комітету, якщо, звичайно, відомство таки наважиться його розпочати», – відмітили у «Лізі антитрасту».Джерело статті: “https://nashigroshi.org/2021/03/09/nkrekp-mozhe-oshtrafuvaty-kompanii-hrupy-dtek-na-5-1-mln-hrn-za-defitsyt-vuhillia-na-tes/”